Kontakt    Odtla  
Choose a language Choose a language
 

Tu sme pre vás pripravili najčastejšie otázky kladené cudzincami ohľadne ekologických zón v Nemecku.

1. Sú obmedzenia pre motorové vozidlá v nemeckých ekologických zónach platné aj pre zahraničné vozidlá bez ekologickej známky?

Áno, tieto dopravné značky, ktoré označujú vjazd do ekologickej zóny, platia rovnako ako ostatné dopravné značky a platia pre všetkých vodičov a pre všetky vozidlá, vrátane tých zahraničných.

2. Ako môžem ako vlastník zahraničného vozidla získať ekologickú známku?

Obecne na všetkých miestach ako vozidlá registrované v zahraničí, to je na úradoch poverených registráciou vozidiel, na nemeckých staniciach technickej kontroly TÜV alebo DEKRA, na staniciach merania emisií. Samozrejme je pre vás jednoduchšie objednať si ekologickú známku online tu.

3. Musím mať vozidlo označené ekologickou známkou, keď pôjdem do Nemecka?

Nie, teraz aj v budúcnosti môžte ísť do Nemecka bez ekologickej známky a pohybovať sa tam celkom voľne. Ale vjazd do ekologických zón označených značkou je bez ekologickej známky zakázaný.

4. Čo mi ako cudzincovi hrozí, ak vojdem do ekologickej zóny bez ekologickej známky?

V niekoľkých ekologických zónach, napríklad v Kolíne, sú na začiatku prechodné pravidlá, ale neskoršie, a tiež v ostatných ekologických zónach, napr. ako v Berlíne, musíte počítať s pokutou 80,- € už od prvého dňa vjazdu a státia v tejto zóne.

5. Som zahraničný subjekt podnikajúci v oblasti autobusovej dopravy a často vozím turistov do Berlína a Kolína, pričom tam vykonávam aj okružné jazdy mestom. Čo je mojou povinnosťou?

Žiaľ, ani v tomto prípade sa nezaobídete bez ekologickej známky. Ekologickú známku si môžete objednať u nás online v internetovom obchode Foreign Cars. Samozrejme, môžete tiež vycestovať do Nemecka a tam si nájsť vhodný autoservis, kde si dáte preveriť, či známku dostanete.

6. Potrebujem ekologickú známku aj na nemecké diaľnice?

Nie, na nemecké diaľnice ekologickú známku nepotrebujete a aj do budúcna budete môcť diaľnice využívať bez poplatkov. Ale vjazd do označených ekologických zón je bez známky zakázaný.

7. Koľko času potrebuje Climate Company na doručenie mojej ekologickej známky?

To závisí z väčšej časti na čase poštového doručenia z Nemecka na miesto určenia, ktorý bohužiaľ nedokážeme ovplyvniť. My potrebujeme po doručení objednávky s kópiou dokladov vášho vozidla a vašej platby 3-4 pracovné dni na ich posúdenie, vystavenie a odoslania známky.
V prípade, že nedostaneme technický preukaz vášho vozidla e-mailom, ale faxom alebo poštou, trvá spracovanie ešte o 2-3 dni dlhšie.
To ale iba za predpokladu, že technický preukaz je čitateľný a obsahuje všetky potrebné detaily. Pred odoslaním prosím skontrolujte čitateľnosť odosielaných dokumentov.

8. Kam mám ekologickú známku nalepiť a ako dlho platí?

Ekologickú známku nalepte z vnútornej strany do pravého dolného rohu na čelné sklo vášho auta pri pohľade zvnútra.
Dokiaľ nezmeníte poznávaciu značku vášho vozidla, platí nasledujúce:
Zelená známka platí po celú dobu životnosti vášho vozidla.
Žltá a červená známka platia len tak dlho, ako to jednotlivé ekologické zóny v Nemecku dovolia. Obyčajne to bude fungovať takto: asi po 1-2 rokoch po spustení ekologickej zóny bude vjazd vozidlám so žltou a červenou známkou zakázaný.

9. Môžem si za firmu objednať viac známok naraz? Môžem zaplatiť aj bez platobnej karty?

Áno, použite našu službu pre firemný vozový park. Tam je možnosť dopredu poslať peniaze bankovým prevodom. Ďalej, ak ste platcovia DPH a máte DIČ, počíta sa platba bez nemeckej DPH. Okrem toho môžete využiť pri súčasnom objednaní viacerých známok množstvovú zľavu a tak výrazne ušetriť.

10. Prečo nemôžem dopredu skontrolovať, či známku dostanem, a keď dostanem, tak akú farbu?

Či a akú známku (zelenú, žltú, červenú) dostanete závisí na tom, koľko emisií vaše vozidlo vypúšťa. To odborník obyčajne dokáže zistiť z veľkého technického preukazu vášho vozidla. Preukazy ale nie sú vo všetkých 47 európskych krajinách štandardizované. Zamestnanci našich partnerov, ktorý pre nás vydávajú ekologické známky sú preto špeciálne vyškolený.

11. Prečo stojí ekologická známka pre cudzincov o dosť viac ako pre Nemcov? Nie je to diskriminácia cudzincov!

Nie sme úrad, ale súkromná firma, ktorá si dalo za cieľ uľahčiť získavanie informácií o ekologických zónach v Nemecku pre nemeckých občanov ako aj pre cudzincov.
Všetkým poskytujeme možnosť získať známku potrebnú pre vjazd do ekologických zón z pohodlia domova. Vynakladáme preto značné úsilie na preklad našich stránok do 14 jazykov ako aj na školenie našich zamestnancov, ktorý prichádzajú do styku s technickými preukazmi z celej Európy.
Podľa nemeckých zákonov si ako odosielateľ môžeme ceny voľne stanoviť.

12. Musím vycestovať do Nemecka už počas najbližších dvoch dní, ako získam ekologickú známku okamžite?

Pri objednávke ekologickej známky si môžete zvoliť rôzne možnosti zaslania. Pri obdržaní objednávky do 13.00 hod. a výbere našej expresnej voľby 1 môže byť objednávka spracovaná ešte v ten istý deň a v ten istý deň aj poštou zaslaná v rámci tuzemska alebo do zahraničia.
Okrem tejto možnosti zasielame pri výbere expresných volieb 1 a 2 objednávku expresnou poštovou službou, takže ekologickú známku dostanete zaručene na druhý deň. Platí to ale iba pre dodaciu adresu v Nemecku. Cudzinci môžu pri objednávke uviesť nemeckú dodaciu adresu, napr. adresu hotela, takže ekologická známka tam už pri vašom príchode do Nemecka bude na vás čakať.


German environmental badges UMWELTPLAKETTE for German environmental zones

        Order here in the shopEnvironmental-Badges / Exhaust-Sticker for environmental zones in Austria


Danish environmental badges ECOSTICKER for Danish environmental zones


About us

The Green-Zones GmbH and the GEMB mbH registered in Berlin/Germany acts in information, consulting and trading for climate protection and environment.

The Green-Zones GmbH is the Company for Fine Particles and Air Pollution and is registered in the commercial register of the lower regional court of Berlin Charlottenburg, Germany, under the number HRB 169866.

The GEMB mbH is the Company for Emission Management and Consulting and is registered in the commercial register of the lower regional court of Berlin Charlottenburg, Germany, under the number HRB 101917.Green Zones:

With its websites www.green-zones.eu, www.umwelt-plakette.de, www.umwelt-pickerl.at and www.ecosticker.dk, Green Zones provides information on the topics of fine particles, the environment and the subsequent increasing traffic restrictions in European countries due to the establishment of environmental zones.

Given the fact that such information is provided neither in a central nor, in our opinion, in a sufficient way by public authorities in Europe and the respective countries, we inform hereto for free on our websites.

We cover our expenditures and staff expenses as well as the substantial costs related to the maintenance of up to 35 different foreign websites with the purchase of environmental badges for private persons and enterprises. These are at the moment the German Umweltplakette, the Austrian Umweltpickerl and the Danish Ecosticker (domestic or foreign car needs these environmental badges for driving within the respective designated zones in these countries). Further national badges will follow in the next years, example like the Blue Badge (Nitrogen Oxide Badge) in Germany or environmental zones in France or Czechia.Emissionshändler.com:

Through the websites www.emissionshaendler.com and www.handel-emisjami.pl, Emissionshändler.com is working in the areas of the compulsory emissions trading in Poland, Germany and Austria. Since December 2005, Emissionshändler.com deals with CO2-certificates/emissions rights (purchase, sale and exchange) for companies at various energy stock exchanges in Europe as well as via bilateral trade.Climate Company:

Climate Company, with its website www.climate-company.de, buys and compensates CO2-emission rights for private persons and companies that are not taking part to the compulsory emission trading system of the European Union.

Climate Company provides information about climate change, climate protection and CO2-free car driving (so-called CO2-compensation). Furthermore, Climate Company offers for private persons the purchase of climate gifts and climate neutrality. In this way, every individual can take an active part in the European trading system for emission rights or get involved in international projects for climate protection – in any case, do something for our climate and our future.

More Green-Zones webpages: